YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ

「john donne」の画像検索結果画像検索結果「jane austen」の画像検索結果

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI

Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Ertuğ YAVUZ (Yabancı Diller Bölüm Başkan V., Anabilim Dalı Başkanı) 

Dr. Öğr. Üyesi Hülya KÜÇÜKOĞLU

Doç. Dr. Cristina Mirela NİCOLAESCU

Arş. Gör. Arzu ÇEVİRGEN (ÖYP)

GENEL TANITIM

2009 yılında kurulan Yabancı Diller Bölümü çerçevesinde açılan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ilk kez 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlayacaktır. Bölümümüzde yabancı uyruklu bir Doçent, Türk vatandaşı iki Dr. Öğretim Üyesi, bir araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Bölüm dersleri öğrencileri köklü edebi ve kültürel gelenekler yanında çağdaş popüler kültür ve eleştirel teori alanlarında da bilgi sağlamaya yönelik multidisipliner çalışmaya yönlendirmeyi amaçlamaktır. Öğrenciler İngilizce okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ilerletme fırsatı bulacakları Yabancı Diller Bölümü tarafından uygulanan hazırlık Programı’na tabi tutulmaktadırlar. Bölümümüze kayıt yaptıran bütün örenciler Hazırlık Programı Muafiyet Sınavı’na girmek zorundadırlar.

 MİSYON:

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü,  yabancı dil bilincine ve uluslararası platformda düşüncelerini sunabilecek dil yeterliliğine sahip İngiliz dilini, başarılı bir şekilde konuşan, edebiyat, tarih ve kültürü hakkında bilgi sahibi olan akademik anlayışa sahip nitelikli uzman kişiler yetiştirmeyi hedefler.

Öğrencilerin edebi ve eleştirel metinleri inceleyip araştırabilecekleri donanıma kavuşturulması ayrıca inceledikleri metinleri sosyal, tarihsel, kültürel ve felsefi açıdan değerlendirebilmeleri amaçlanmaktadır. 

VİZYON:

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünün vizyonu, temelde üniversiteyi ulusal ve uluslararası anlamda önemli akademik çalışmalarda temsil etmeyi amaç edinmekle beraber yurt içi ya da yurt dışında faaliyet gösteren eğitim kurumlarıyla işbirliği sağlayarak İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü olan üniversiteler arasında saygın bir noktaya ulaşmaktır. Türk ve İngiliz dili-edebiyatı arasında etkileşim sağlamak, klasik metinlerin yanı sıra çağdaş eserlerin de incelenmesiyle küresel ölçekte söz sahibi olmaktır.

Aynı zamanda sorumluluk duygusu gelişmiş, özgür düşünebilen, eleştirel, mesleki ve sosyal etik bilincine sahip bireyler yetiştirmektir. Bu bireylerin etkili iletişim kurabilen, yaratıcı, özgüven sahibi, ulusal ve uluslararası alandaki gelişmeleri takip ederek bu doğrultuda çalışmalar yürütebilecek gerekli donanımı edinebilmelerini sağlamaktır.

BÖLÜM MEZUNLARININ ÇALIŞMA ALANLARI

Programı başarıyla tamamlayan öğrenciler “Bozok Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Lisans Diploması” ile “Filolog” unvanını alırlar.

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunlarının iş alanı öncelikle öğrencilerimizin kendilerini hangi alanda geliştirecekleri ve hayal ettikleri mesleği belirlemeleri ile ortaya çıkacaktır. Bölüm mezunlarının büyük çoğunluğu İngilizce öğretmeni olarak istihdam edilmektedir. Bu nedenle, programdan mezun olan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki devlet okullarında, özel okullarda ve yabancı dil kurslarında öğretmen olabilecek; yurt içinde veya yurt dışında lisansüstü eğitime devam etmeleri halinde de Türk üniversitelerinde İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında bulunan öğretim elemanı talebini karşılayabilecek şekilde akademisyen olarak çalışma imkânına sahip olacaklardır.

İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları aynı zamanda çevirmenlik alanında çalışabilmektedir. Ülkemizde çok yüksek potansiyeli ve nitelikli işgücü ihtiyacı olan turizm sektörü ve bakanlıklar, bankalar, devlete ve özel sektöre bağlı medya kuruluşları gibi kültürel ve edebi bilgi gerektiren alanlarda da iş bulabilecek ve hatta yazar ve editör olarak da istihdam edilebileceklerdir.

Ülkemizde, mezuniyet sonrası devlet kurumlarında, özellikle de devlet okullarında öğretmen olarak çalışmayı hedefleyen öğrencilerimiz KPSS’ye (Kamu Personeli Seçme Sınavı) girerek 4062 nitelik koduyla devlet kurumlarına atanmaktadır.

 

 

 

ÇEVİRİBİLİM ANABİLİM DALI

Arş. Gör. Barış OKATAN

Arş. Gör. Uğur ALTIN

Arş. Gör. Ayşe Ece DERELİOĞLU ŞEN (ÖYP)

JAPON DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI

Arş. Gör. Buket DURDU

 

 

İSPANYOL DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI

Dr. Öğr. Üyesi Doğa Filiz SUBAŞI

 

RUS DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI

Dr. Öğr. Üyesi Esra ELMACIOĞLU

 

ALMAN DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI

 

FRANSIZ DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI

 

YABANCI DİLLER BÖLÜMÜ